Lake Stevens Journal - Your hometown newspaper since 1960

 

14 FBLA Regional Winners from Granite Falls High School continue to state competition

 


On February 8, 20 students attended the Future Business Leaders of America Northwest Regional Competitions at Sedro-Woolley High School.  Most of the students competed in three or four events.  Students took tests, participated in various public speaking events, networked with students from nine other schools and had a great lunch.

 At the end of a busy day the students were rewarded for their hard work.  Fourteen of the students won awards with several students winning in multiple events.  These students are now eligible to continue on to the state level competitions in Seattle on April 16 – 19.  FBLA advisor and business leader, Sherry Lund, commented, “I am extremely hopeful for all of the students placing in the top five for the state competition, knowing the competitors this year are fierce.” 

 This year, the majority of the Granite Falls High School students are underclassmen and they are learning the ropes and expectations throughout each competition.  Lund further stated, “The exciting part is that this group will be around for two more years!  By the time they are seniors I think that we will see a majority of these students winning awards at state!”

 The entire state experience helps the students to grow and mature as leaders in the business area and they each receive opportunity to be involved members in this organization.  Student competitors, along with educators and business leaders from all over the state will congregate for the competition.  The experience of these competitions is inimitable.  They will be able to foster new relationships and networks that will help them grow as young business leaders. “It is a pleasure to work with them and be their advisor,” said Lund.

 The winners that will continue to the FBLA state competition in Seattle from April 16-19 are:

 Aakash Sethi, senior: 1st place Networking Concepts, 1st place Database Design and Applications, 3rd place Computer Problem Solving, and 5th place  Business Presentation.

Beau Byron, senior: 4th place Digital Design and Promotion (team event), and 5th place Accounting.

 Kenna Todd, sophomore: 2nd place Intro to Business Communications and 5th place Word Processing.

 Chloe Downs, sophomore: 2nd place Accounting II.

 Alaina Vanderhoff, senior: 1st place Accounting II and 2nd place Personal Finance.

 Jarod Koehmstedt, sophomore: 5th place Intro to Information Technology.

 Tyler Arp, sophomore: 1st place Accounting, 1st place Business Math, 1st place Personal Finance, 1st place Health Care Administration, and 2nd place Sports and Entertainment Management (team event).

 Hayley Nelson, sophomore: 2nd place Business Math and 3rd place Accounting.

 Jeremy Miller, sophomore: 3rd place Help Desk, 4th place Digital Design and Promotion (team event), and 4th place Networking Concepts.

 Hailey Murphy, sophomore: 2nd place Spreadsheet Applications and 5th place Public Speaking 1.

 Alex Turner, sophomore: 4th place Digital Design and Promotion (team event).

 Will Kamins, sophomore: 4th place Intro to Information Technology.

 Ricky Mueller, sophomore: 2nd place Sports and Entertainment Management (team event).

 Brenden Sanders, junior: 4th place Accounting.

 

Reader Comments

(0)